עולם הקוקטיילים

מומחי זמן אמיתי לוקחים אתכם למסע מרתק בעולם הקוקטיילים

קוקטייל הוא שילוב של מספר מרכיבים (אלכוהול, מיצים, סירופים, תבלינים וכו') היוצרים יחד משקה חדש.

ישנן מספר סברות באשר למקור שמו של הקוקטייל. גרסה אחת טוענת כי יש קשר בין השם לבין זנב תרנגול (באנגלית cocks tail). למשל, נטען כי באנגליה של המאה ה-18 היו נוהגים לחגוג את נצחונו של תרנגול בקרב תרנגולים בשתיית משקה שהוכן ממספר מרכיבים שזהה למספר הנוצות שנותרו בזנבו.

עם או בלי קשר לתרנגול, סביר להניח שערבוב משקאות החל כתוצאה מהצורך להסוות את טעמם הרע של מרכיבים אלכוהוליים, שהרי שיקויי האלכוהול של העבר הרחוק היו גרועים בטעמם ובמראם.  מתיישבי "העולם החדש" נהגו לערבב וויסקי וברנדי במנטה ונותני טעם אחרים. המאה ה-18 פתחה עידן של יינות שרי ממותקים בפירות ויינות חמים מתובלים, המזכירים פונצ'ים, וסללה את הדרך ללידתו של הקוקטייל המודרני.

במחצית הראשונה של המאה ה-19 החל להתפתח דור חדש של ברמנים מערבבי משקאות.

רעיון הקוקטייל החל לתפוס תאוצה וב-1862 פורסם ספר הקוקטיילים הראשון. קוקטיילים החלו להימזג יותר ויותר בארה"ב וב-1890 החל עידן הזהב הראשון של הקוקטיילים שזכה לשם the gay ninetiesונמשך עד 1919, עם תחילת תקופת היובש.

לקראת תחילת המאה ה-20 זכו שילובי משקאות לפופולריות גדולה: תזקיקים אשר שולבו עם סודה או מים, ברנדי וג'ינג'ר אייל, ג'ון קולינס, טום קולינס, מנהטן ובירת השנדי המפורסמת. 

שם מלא:

דוא"ל

טלפון:

מתעניין ב:

tag

19 שנות היובש הביאו לרגיעה כמעט מוחלטת בתרבות הערבוב. תזקיקים נמזגו רק במקומות מסתור והסיבה האמיתית היחידה לערבב משקאות הייתה על מנת להסתיר את קיומו של התזקיק, לאו דווקא להשביח את טעמו.

עם היציאה מתקופה היובש ב-1933, החל הקוקטייל לצבור תאוצה מחדש. שנות ה-40 הביאו איתן את ה"בלאדי מרי", ה"מוסקו מיול" וה"קובה ליברה". עידן חדש של קוקטיילים נפתח, ספרי קוקטיילים, מגובים ביצרני התזקיקים, הציעו עזרה לכל מי שחשקה נפשו בערבוב משקאות, וחנויות מכולת החלו למכור תערובות sweet & sourובלאדי מרי לכל דורש.

 
עד שנות ה-70 מגוון הקוקטיילים המוצע גדל בצורה מטאורית, אם כי המרטיני והמנהטן הצליחו לשמור על מעמדם ושנות ה-80 בישרו את פריחתו של קוקטייל ותיק אחר- המרגריטה.

לקראת סוף שנות ה-90 החלו לייצר וודקה בטעמים ובניחוחות, שהפכה להיות פלח חשוב בעולם הקוקטיילים בעיקר בזכות החריפות הידועה של הוודקה עם הטוויסט הנוסף של הטעם. אחד הקוקטיילים שבישרו את מהפיכת הוודקה בטעמים הוא קוקטייל הקוסמופוליטן שמכיל 40 מ"ל של וודקה ציטרון (לימון). בקוקטיילים של שנות ה-2000 הכול מותר ולגיטימי והברמן יכול לצאת למסע יצירתי ומגוון עם לקוחותיו. ניתן לראות כי כמעט לכל בר הרוצה להיום שונה ומיוחד יש את הקוקטייל הייחודי שלו שניתן לשתות אותו רק שם.

 

ברוכים הבאים לגן העדן של הברמן... הקוקטייל

 

קוקטייל הוא שילוב של מספר מרכיבים (אלכוהול, מיצים, סירופים, תבלינים וכו') היוצרים משקה אחד.  ישנן ארבע דרכים בסיסיות לשלב משקאות שכל אחת מהן מייצרת קוקטיילים בעלי תכונות שונות. כל אחת מקבוצת הקוקטיילים מאופיינת בשיטת הכנה משל עצמה:

 

 • ערבוב (stir) -מזיגת המרכיבים לכוס ערבוב המכילה קרח וערבובם בעזרת כפית ערבוב ארוכה ומסולסלת. בשיטה זו מידת המהילה של המשקה במים היא נמוכה והקירור מתון, ולכן מומלץ לקרר את הכוס אליה הקוקטייל יימזג. לאחר הערבוב מסננים את תוכן כוס הערבוב בעזרת מסננת (strainer) ומעבירים לכוס ההגשה.

 

 • ניעור (shake) -מזיגת המרכיבים לתוך שייקר המכיל קרח וניעורם. בשיטה זו מידת המהילה של המשקה במים גדולה יותר והקירור אינטנסיבי. בנוסף, הניעור משלב היטב את מרכיבי הקוקטייל זה עם זה, ולכן שיטה זו רצויה כאשר קיים פער משקלים גדול בין מרכיבי הקוקטייל השונים.

 

 • מזיגה ישירה (build) -מזיגת המרכיבים ישירות לתוך כוס ההגשה, בדרך כלל בליווי קרח. היות והקוקטייל בשיטה זו לא עורבב על ידי הברמן, קוקטיילים במזיגה ישירה יוגשו תמיד בליווי בוחשן (סטירר-stirrer).

 

 • ערבול (blend) -מזיגת המרכיבים לתוך מערבל (בלנדר) המכיל קרח. בשיטה זו מידת המהילה של הקוקטייל במים היא הגבוהה ביותר ומאפשרת להכינו במגוון מרקמים (תלוי בכמות הקרח המוכנסת לבלנדר).

 

 

קוקטיילים - שיטות עבודה נוספות

 

 • מזיגה בשכבות (layer)-מזיגת משקאות זה מעל זה בעזרת כפית. סדר המשקות הנמזגים נקבע לפי משקלם הסגולי.

 

 • הצפה (float)- מזיגת המרכיב האחרון כשכבה מעל פני הקוקטייל.

 

 • כתישה (muddle)- כתישת פירות ומרכיבים שונים בעזרת עלי (muddler)

 

 • מזיגה חופשית -מזיגה ללא שימוש בג'יגר או באביזר מדידה כלשהו.

 

 • יצירת כתר (rimming)- הרטבת שולי הכוס וטבילתה בסוכר, במלח או בכל אבקה אחרת, ליצירת שכבת ציפוי על שפת הכוס.

 

 • ניעור חרישי (dry shake) - ניעור הקוקטייל בשייקר ללא קרח ליצירת קצף. בדרך כלל בקוקטיילים עם חלבון ביצה או מרכיב מקציף אחר.

 

 

 

עזרים ותוספים לקוקטיילים

 

 • מי סוכר:המסת סוכר במים חמים ביחס של 1:1

 

 • מיץ לימון / ליים:מרכיב פופולארי מאוד בקוקטיילים בישראל ובעולם. ליים הוא פרי הדר הדומה ללימון. בעולם מבדילים בין מיץ הליים למיץ הלימון, אך בישראל, מטעמי מחסור, הליים יוחלף בלימון גם במתכונים הדורשים ספציפית שימוש בליים.

 

 • Sour-mix:המרכיב המעניק לקוקטילי הלימון את שמם הוא תערובת הלימון הממותק. זוהי תערובת המורכבת משילוב של מיץ לימון ומי-סוכר ביחסים משתנים כשלכל בר נוסחה סודית משלו. על פי רוב בישראל ישתמשו ביחס של 1:1 בין מיץ הלימון למי הסוכר. יחד עם זאת, מומלץ בחום להפריד בין מי הסוכר למיץ הלימון ולהשתמש בהם באופן אובייקטיבי לפי המתכון של הקוקטייל, תוך הפעלת שיקול דעת והכרה של מרכיבי הקוקטייל.

 

 • חלבון ביצה:אחד המרכיבים הנהוגים לשימוש כחלק ממתכוני הקוקטיילים הקלאסיים, בעיקר כאלה שיש בהם מיץ לימון או ליים.

 

 • Angostura aromatic bitters/אנגוסטורה ביטרס - תערובת עשבים מבוססת כוהל המשמשת לתיבול קוקטיילים. התערובת הומצאה על ידי רופא צבאי שהוצב בעיירת אנגנסטורה שבוונצואלה, ושניסה למצוא דרך להקל על קשיי העיכול של חייליו. בקבוק האנגנסטורה הקטן מגיע עטוף בתווית הגדולה ממימדיו. אין זה תרגיל שיווקי מתוחכם אלא טעות נגררת שלא תוקנה והפכה עם הזמן לחלק בלתי נפרד ממראה המשקה. תוצרת: טרינידד וסאות' המפטון/ חוזק: 44.7%

 

 • Worcestershire sauce/רוטב וורשסטרשיר -רוטב המשמש לתיבול מאכלים ומשקאות. מכיל חומץ, מולאסה, אנשובי מותסס, שום ונותני טעם נוספים. אינו מכיל אלכוהול.

 

 • Tabasco/טבסקו -רוטב פלפל המשמש לתיבול מאכלים ומשקאות. הפלפל האדום עובר יישון בחומץ לפני תיבול הרוטב. אינו מכיל אלכוהול.

 

 • Monin/מונין -סדרת סירופים צרפתיים איכותית, המיוצרת מתמציות פירות מרוכזים, לחיקוי של טעמי הפרי.

 

 • Rotin/רוטן -סדרת סירופים צרפתית איכותית, המיוצרת מתמציות פירות מרוכזים, לחיקוי של טעמי הפרי.

 

רוצים לדעת עוד על עולם האלכוהול ועל קוקטלים? הרשמו כבר עכשיו לקורס ברמנים של זמן אמיתי

נבנה ע"י :    אינטרנט פולפאוור  בניית אתרים   |  עיצוב ע"י  Bee Creations